Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Kościół pomocniczy Matki Bożej Bolesnej, al. NMP, Nowa Ruda
Keco: Rzeczywiście. Dzięki za wyłapanie.
1957 - Powódź, ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Kładka II (Kamienny Potok/ul. Wolności - ul. Nadrzeczna), ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Zdjęcia niezidentyfikowane, Międzylesie
Zbigniew Franczukowski (bynio): Niestety nie :(
Budynek nr 28, ul. 1 Maja, Malczyce
ragnar: Maras tu jest, uwierz mi, tylko nie ma stamtąd jak odpisać. Ale on już wszystko tam widzi i wie..
Kamień pamiątkowy - 500 lat Olchowca, Olchowiec
Popski: Zmieniłem nazwę obiektu na kamień pamiątkowy, bo nie ma formy obelisku.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

pavelo
Parsley
Wolwro
jawc
Popski
FM
McAron
FM
FM
FM
rajaser
Hellrid
Hellrid
McAron
Hellrid
Termit
Termit
Parsley
moose
Rob G.
Parsley

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Głogów - Kazamata Bramy Pruskiej
Autor: TadeuszFantom°, Data dodania: 2016-04-20 15:10:17, Aktualizacja: 2016-04-26 15:53:35, Odsłon: 1418

Kazamata Bramy Pruskiej nazywane były zamiennie Rote/Weisse Casematte/Caserne (Czerwone i Białe Kazamaty/Koszary).

Kazamata Bramy Pruskiej (Prussische Thor Kasamaten) nazywane były zamiennie Rote/Weisse Casematte/Caserne (Czerwone i Białe Kazamaty/Koszary). Na mapie z 1785 roku występuje też nazwa jako Kasamaten (Kazamata).


Ich pierwotny wygląd znany jest dzięki planom archiwalnym wykonanym w okresie napoleońskim w trakcie inwentaryzaji twierdzy). Początkowo był to budynek murowany, tynkowany, na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny, o 37-osiowej fasadzie. We wnętrzu znajdowały się pomieszczenia dla żołnierzy, przystosowane do zamieszkiwania nie tylko w czasie wojny, ale również w okresie pokoju. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne, w liczbie 30, zaopatrzone były w kominki, na każde 3 takie izby przypadała ponadto niewielka kuchnia. Znacząco mniejsze były Koszary Białe. Znajdowało się tam jedynie 10 pomieszczeń mieszkalnych i 4 kuchenne. Koszary te były jednak architektonicznie bardziej interesujące, połączone były bowiem z Bramą Pruską.


Blok koszarowy, podziemny koszarowiec, pod takimi nazwami funkcjonuje ten obiekt w świadomości mieszkańców Głogowa, chociaż prawidłowa nazwa to podwalnia lub Czerwone Koszary czy w końcu jako Kazamata Bramy Pruskiej. Czym jest ten budynek i jakie miał pierwotne wymiary?
Powstał w roku 1777 (budowany w latach 1776-1777) za czasów panowania pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego jako budynek ceglany przeznaczony dla około 200 żołnierzy.

Wymiary:
-Długość pierwotna w okresie funkcjonowania: 129,75m
-Długość pozostałości aktualnej zabudowy: 80.92m
-Długość fragmentu dostepnego do zwiedzania: 25.8m
-zerokość jego zabudowy wynosi ok. 11,5 m
-Grubość ścian u podstawy: 189cm
-Grubość ścian bocznych wynosi średnio 2,85 m
-Wysokość budowli, od poziomu użytkowego do gzymsu wieńcowego wynosi ponad 7 m

Posiada 16 komór szerokości około 4,5 m na parterze i 4,85 m na kondygnacji górnej. Komory te stanowiły pomieszczenia mieszkalne poza jedną, dolną dziesiąta, gdzie w dolnej części posadowiono przedsionek prowadzący do poterny łączącej plac przed kazamatą z fosą oraz po prawej stronie pomieszczenie latryn.
Latryny posiadały kanał odprowadzający ścieki do szamba znajdującego się w fosie nowozytnej.
Posiada również 5 komór węższych o szerokości około: 2,85 m (kondygnacji dolnej) i około: 3,25 m (kondygnacja górna). Komory te były klatkami schodowymi a w dalszej części oddzielonej ścianą działową (z jednej cegły) kuchnią. Kuchnie były na dolnej i górnej kondygnacji.
Wybudowany głównie z cegły, przy czym w bryle można napotkać cegłę o wymiarach: 29 x 13 x 9 cm (tzw. palcówka), która występuje w układzie główkowym lub wózkowym. Cegłę spojono zaprawą wapienną.

Ogółem pomieszczeń mieszkalnych było 31, klatek schodowych 5 z 10 kuchniami, jedno pomieszczenie w dziesiątej komorze jako dolne stanowiło przedzielone cienką ścianą działową (na jedną szerokość cegły) przedsionek poterny w lewej strony i z prawej pomieszczenie latryn (ubikacji). W tym pomieszczeniu ze względu na podwójne zadanie pomieszczenia każda z części posiadał swoje osobne drzwi.
Kazamata łącznie miała:
okien: 67
drzwi: 7 w tym 5 szerokich i 2 wąskie.
Wyposażony był w 31 pieców tzw. kominków ogrzewających pomieszczenia mieszkalne (po jednym w każdym pomieszczeniu) oraz 10 pieców kuchennych. Pomieszczenie latryn posiadało najprawdopodobniej 5 stanowisk ubikacyjnych z odprowadzeniem ścieków do pobliskiego szamba posadowionego w fosie.

Nie ma konkretnych danych, ilu żołnierzy mieszkało w koszarach Czerwonych i Białych w XVIII w.; gdyby zastosować normy, używane do tego typu obiektów w innych twierdzach pruskich, można przyjąć, że w czasie pokoju mieszkać tam mogło ok. 200 żołnierzy z rodzinami, a w czasie oblężenia – prawie 1200. Normy dla wojsk napoleońskich były inne – według dokumentu z okresu francuskiej okupacji, z 1811 r., w koszarach tych mieszkało na stałe 975 francuskich żołnierzy. W razie oblężenia można było tę liczbę podwoić. W Koszarach Czerwonych zlokalizowani byli wyłącznie żołnierze o niskich rangach, w Białych umieszczono ponadto oficerów. Na wypadek oblężenia mieszkać miał tam komendant twierdzy i wyżsi oficerowie

Do zwiedzania dostepne są 3 komory i pół. Od lewej:
-komora mieszkalna
-komora klatki schodowej z kuchenką
-komora mieszkalna
-pół komory (parter) z pomieszczeniem wejścia do poterny oraz w prawej części latryny.

Pomiary i obliczenia wykonałem osobiście z pomocą Macieja Goździewicza.
Zbieram materiały na temat stacjonujących tam żołnierzy, jeśli ktoś ma coś na ten temat to będę wdzięczny za informację.

źródła:
-Grzegorz Podruczny -EZG z. 64/65, 2007 - Koszary głogowskie do 1814 roku
-Wiesław Maciuszczak "Twierdza Głogów Garnizon i Ludzie 1630 - 2009" wyd. Głogów 2009
-Własne dane


/ / / / / 1 /