Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Remiza OSP Branków, Branków
Parsley: Przypisałem do obiektu.
Dom nr 7, ul. Klimasa Czesława, ks., Wrocław
pavelo: Dzisiaj tj. 19.04 rozpoczęło się wyburzanie budynków. Ciekawe, co tu powstanie...?
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Tak, myślę, że taki był zamiar kol. ASL. Poczekajmy na odpowiedź.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Danuta B.: W podwrocławskim Turowie kolejny taki krzyż, choć już nie pokutny . No to mamy robotę przy odkręcaniu przypisań.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Miłków), Miłków
chrzan233: Zawęziłem, chociaż ostatnia cyfra dość mało czytelna.
Kościół św. Michała Archanioła, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: To nie są krzyże pokutne! Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne z okresu średniowiecza ...

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Obłąkana Lipa w pobliżu Jerzmanek - "Die Vexirlinde bei Hermsdorf"
Autor: blatro°, Data dodania: 2014-08-17 23:19:34, Aktualizacja: 2014-08-18 14:07:25, Odsłon: 3659

Legenda związana z Jerzmankami - pochodząca z "Księgi legend państwa Pruskiego" - wydanej pod koniec XIX wieku. Poniżej jej swobodne tłumaczenie, w którym pomógł mi Pan Andrzej Smycz.

       Obłąkana lipa (Vexirlinde)

 

 

       Na drodze ze Zgorzelca do Jerzmanek, mniej więcej w połowie drogi, w szczerym polu stoi wielka lipa, o ogromnym pniu. Nazwano ją "obłąkana lipa" (Vexirlinde), ponieważ ma podobno mroczne właściwości. Podanie głosi, że ludzie wędrujący nocą w jej pobliżu, w dziwnych okolicznościach zaczynają się gubić i błądząc w poszukiwaniu swojej drogi nieświadomie okrążają drzewo, wcale się od niego nie oddalając. Źródłem tej zgubnej właściwości stało się pewne wydarzenie:

 

 

 

       To było w czasie najazdu Husytow, którzy przez czeskie góry zaatakowali Łużyce. Siali oni zgrozę i spustoszenie, a wszystkie napotkane wsie zostawiali w płomieniach i strugach krwi wymordowanej miejscowej ludności. Pewien rolnik z Jerzmanek usłyszał te dramatyczne wieści, o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Uciekł w pośpiechu do lasu, w okolice Węglińca (Görlitzer Heide) - tam szukając schronienia. Po przejściu nieprzyjaciela wrócił w rodzinne strony. Kiedy tak stał i patrzył na swoje zniszczone przez pożar gospodarstwo zauważył w oddali, że na pobliskim polu, pod lipą ktoś leżał. Rolnik zbliżył sie do drzewa i ku jego przerażeniu ujrzał tarzającą się i grzebiącą rękoma w ziemi okrutnie brudną kobietę, z której ust wypływały dźwięki żalu i smutku, przypominające bełkot. Pomyślał, że postradała zmysły i przyjaźnie ją pozdrowił, na co ona podnosząc się z ziemi opowiedziała mu swoją dramatyczną historię:

 

 

 

       Kiedy z innymi mieszkańcami wioski uciekała przed Husytami, przypadkowo odłączyła się od swojej grupy - właśnie w tym miejscu zaczęła przedwcześnie rodzić. Śmiertelnie wystraszona, otumaniona zimnem, pragnieniem i głodem, udusiła swoje dziecko, myśląc, że nie przeżyje w niesprzyjających okolicznościach. Zanim skończyła wypowiadać ostatnie słowa upadła pod lipą, niczym trafiona piorunem i zakończyła swój żywot. Rolnik pochował jej ciało w tym miejscu. Od tego czasu jej przerażona postać ukazuje się wędrowcom przechodzącym nocą w okolicach "obłąkanej lipy", a wtedy ich droga staje się pułapką, bo nie mogą się od drzewa oddalić.

 

 

         Lipa jak mówi legenda rośnie do dziś i najlepiej omijać ja z daleka.

 

      Źródło: Johann Georg Theodor Grässe - "Sagenbuch des Preußischen Staates 1–2, Band 2", Glogau 1868/71

 

 


/ / /